PERSBERICHT 26-04-2009: LIBERALE STUDENTEN PLEITEN VOOR ECHTE CONCURRENTIE EN INNOVATIE IN HET HOGER ONDERWIJS
Vandaag betoogt de studentenorganisatie “ResPACT” voor kosteloos hoger onderwijs. Het LVSV Leuven plaatst vraagtekens bij deze eisen en stelt een eerlijker en efficiënter plan voor om het hoger onderwijs te financieren.
De liberale studenten stellen voor om de studiefinanciering in Vlaanderen te herbekijken. Het concrete voorstel bestaat erin de subsidiëring van het hoger onderwijs te laten verlopen via de student in plaats van rechtstreeks naar de onderwijsinstellingen. In plaats van elke instelling te subsidiëren op basis van het aantal studenten krijgt elke student van de overheid een “voucher” of onderwijsbon die zijn totale kost vertegenwoordigd. Dit zal leiden tot een vrije onderwijsmarkt waarin universiteiten en hoge scholen trachten kwaliteitsvol onderwijs te leveren aan een goedkope prijs. Het zijn immers de studenten die rechtstreeks beslissen waar ze willen studeren en dus waar hun geld naartoe gaat.
Het LVSV Leuven gelooft dat deze manier van subsidiëring te verkiezen is boven het huidige systeem. De verschillende onderwijsinstellingen verstrekken immers allemaal dezelfde opleidingen wat leidt tot een afname in diversificatie en innovatie. Men probeert daarnaast de kosten van de opleidingen te minimaliseren terwijl men zoveel mogelijk subsidies probeert binnen te halen. Dit is nadelig voor de kwaliteit van de opleidingen. Met het vouchersysteem heeft elke student zelf zijn geld in handen terwijl de onderwijsinstellingen zelf instaan voor de kwaliteit en de kostprijs. Meer concurrentie zal leiden tot een diversificatie van het aanbod en toenemende kwaliteit van elke opleiding.
De liberale studenten stellen overigens met verwondering de voorstellen vast in het manifest van het studentenplatform ResPACT. Vandaag worden de universiteiten reeds gesubsidieerd door de Vlaamse overheid en betalen studenten slechts een fractie van hun totale kost. Het vermeerderen van subsidies en verminderen van indirecte kosten zal nog meer druk leggen op de overheidsfinanciën en dus op de belastingbetaler. In tijden van budgettaire en economische onzekerheid is dit zeer ondoordacht.
De voorstellen van ResPACT zullen bovendien negatieve gevolgen hebben voor de kwaliteit van het hoger onderwijs. Door onderwijsinstellingen afhankelijk te maken van de overheid in plaats van de student zal de drang naar hoogstaande onderwijs voor de studenten afnemen en zal men zich concentreren op het binnenhalen van subsidies. Ook de toename in het aantal studenten is nefast voor de kwaliteit, denk maar aan de toegankelijkheid van proffen en faciliteiten. Het failliet van het huidig systeem wordt vooral geïllustreerd door het hoge aantal eerstejaars die hun studies niet afmaken terwijl op de arbeidsmarkt een groot aantal knelpuntberoepen niet ingevuld geraken.
Met een vouchersysteem geven we het hoger onderwijs terug aan haar voornaamste stakeholders: de studenten en de samenleving.
Gepubliceerd door LVSV Leuven op 26-04-2009
OVERZICHT GEPUBLICEERDE PERSBERICHTEN
DATUM
AUTEUR
TITEL
31-01-2010
LVSV Leuven
Prijscontroles zijn contraproductief
Lees
12-10-2009
LVSV Leuven
“Professor De Grauwe, er bestaat al degelijke macro-economie”
Lees
01-05-2009
LVSV Leuven
Geen gratiscultuur maar kwaliteit in het hoger onderwijs
Lees
26-04-2009
LVSV Leuven
Liberale studenten pleiten voor echte concurrentie en innovatie in het hoger onderwijs
Lees
17-03-2009
LVSV Leuven
Consumenten hebben ook plichten
Lees
18-11-2008
LVSV Leuven
Liberale studenten passen voor nieuwe Wereldorde
Lees
12-11-2008
LVSV Nationaal
Why liberals should oppose the introduction of ID cards in Britain
Lees
07-11-2008
LVSV Nationaal
Free Kareem!
Lees
01-11-2008
LVSV Nationaal
Patrick Dewael ontpopt zich tot Big Brother
Lees
29-10-2008
LVSV Leuven
Le libéralisme, c'est les autres
Lees
14-10-2008
LVSV Leuven
Géén nieuwe regels voor de banksector!
Lees
13-06-2008
LVSV Leuven
Liberale studenten vragen respect voor uitkomst Iers referendum
Lees
01-06-2008
LVSV Nationaal
Eerste editie van "Beneluberales" was een groot succes
Lees
14-05-2008
LVSV Leuven
Liberale studenten op ramkoers met Karel De Gucht over onteigening kasteel
Lees
17-02-2008
LVSV Leuven
LVSV Leuven gooit olie op het vuur
Lees
27-10-2007
LVSV Leuven
Asociale acties
Lees
11-07-2007
LVSV Leuven
ALDE Summer School in Brussel
Lees
16-04-2007
LVSV Leuven
Berlijn wordt voor één weekend de liberale hoofdstad van Europa
Lees
04-03-2007
LVSV Leuven
In een democratie hangen de camera’s in het stadhuis
Lees
22-02-2007
LVSV Leuven
LVSV Leuven gechoqueerd door veroordeling Egyptische blogger
Lees
02-10-2006
LVSV Leuven
LVSV Leuven lanceert louistobback.be
Lees
03-03-2006
LVSV Leuven
There ain't no such thing as a free train
Lees
30-11-2005
LVSV Leuven
Libertarisme is geen fascisme
Lees
12-04-2005
LVSV Leuven
VRT moet geprivatiseerd worden
Lees
02-03-2005
LVSV Leuven
Recht op vrije meningsuiting bedreigd
Lees
13-12-2004
LVSV Leuven
Extreem rechts en links gediscrimineerd!
Lees
08-12-2004
LVSV Leuven
VLD, geef ons de kans om tegen de Europese Grondwet te stemmen!
Lees
29-11-2004
LVSV Leuven
ACW en CD&V
Lees
20-10-2004
LVSV Leuven
Straatraces, Dylan Casaer & censuur op het net
Lees
28-05-2004
LVSV-Leuven
Sluitingsuur Leuven
Lees
20-03-2004
LVSV-Leuven
Van Quickenborne wordt tot ridder geslagen
Lees
02-01-2004
LVSV-Leuven
LVSV Leuven reageert op valse 'superliberalen'
Lees
00-00-0000
Lees
00-00-0000
Lees
Momenteel geen volgende evenement
15-03: BM: BART DEWEVER Meer info
Schrijf u nu in om lid te worden van onze vereniging.
Inschrijvingsformulier
Vul uw e-mail adres in en schrijf u in op onze nieuwsbrief!